Perşembe, Haziran 13, 2024
Sanal Gündem
Ana SayfaVeri TabanıSQL INSERT Komutu

SQL INSERT Komutu

SQL INSERT komutu, bir tabloya yeni bir kayıt eklemek için kullanılan bir SQL ifadesidir. INSERT komutu, veritabanında belirtilen tablodaki belirli bir sütun kümesine değerler ekler.

Genel olarak, INSERT komutu aşağıdaki şekilde kullanılır:

INSERT INTO tablo_adı (sütun1, sütun2, sütun3, ...) VALUES (değer1, değer2, değer3, ...)

Burada:

  • tablo_adı, yeni kayıtların ekleneceği tablonun adını temsil eder.
  • sütun1, sütun2, sütun3, ..., yeni kayıtta değer atanacak sütunların adlarını belirtir.
  • değer1, değer2, değer3, ..., yeni kayıtta yer alacak değerleri belirtir. Sırasıyla sütunlara karşılık gelmelidir.

Örnek olarak, “Customers” adında bir tabloda yeni bir müşteri kaydı eklemek istediğinizi varsayalım. Tablonun sütunları “CustomerID”, “CustomerName” ve “City” olsun. INSERT komutunu aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz:

INSERT INTO Customers (CustomerID, CustomerName, City) VALUES (1, 'John Doe', 'New York')

Bu komut, “Customers” tablosuna “CustomerID” değeri olarak 1, “CustomerName” değeri olarak ‘John Doe’ ve “City” değeri olarak ‘New York’ olan yeni bir müşteri kaydı ekler.

INSERT komutunu kullanırken, geçerli bir tablo adı, sütun adları ve değerler sağladığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca, sütunlara ekleyeceğiniz değerlerin tablonun tanımladığı veri türleriyle uyumlu olduğundan da emin olmalısınız.

SQL INSERT komutu, veritabanı sistemine bağlı olarak ek seçeneklerle kullanılabilir. Örneğin, bazı veritabanı sistemleri otomatik artan (auto-increment) sütunlar kullanırken, diğerleri varsayılan değerler veya tetikleyicilerle daha karmaşık ekleme işlemleri gerçekleştirebilir. Bu durumda, ilgili veritabanı sistemine özgü belgelere başvurmanız önemlidir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Yunus Emre Altay
Yunus Emre Altayhttp://yunusemrealtay.com.tr
Biz, yenilikçi çözümler ve dijital dönüşüm süreçlerinde uzmanlaşmış olarak, web, mobil ve masaüstü yazılımlar geliştiriyor ve işletmelerinizi geleceğe taşıyoruz. Analizlerimizi sıkı çalışması ve deneyimi ile, size özel çözüm önerileri sunarak iş süreçlerinizi optimize etmeye odaklanıyoruz
RELATED ARTICLES
- Reklam Alanı -

En Popüler

Son Yorumlar