Perşembe, Haziran 13, 2024
Sanal Gündem
Ana SayfaVeri TabanıSQL DELETE Komutu

SQL DELETE Komutu

SQL DELETE komutu, veritabanındaki belirli bir tablodan kayıtları silmek için kullanılan bir SQL ifadesidir. DELETE komutu, belirli bir koşula uyan kayıtları tablodan kaldırır.

Genel olarak, DELETE komutu aşağıdaki şekilde kullanılır:

DELETE FROM tablo_adı WHERE koşul;

Burada:

  • tablo_adı, kayıtların silineceği tablonun adını temsil eder.
  • koşul, silme işleminin uygulanacağı kayıtları belirlemek için kullanılan bir koşul ifadesidir. Bu koşul, silme işleminin hangi kayıtlara uygulanacağını belirler.

Örnek olarak, “Customers” adında bir tabloda “CustomerID” değeri 1 olan müşteri kaydını silmek istediğinizi varsayalım. Silme işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki gibi bir DELETE komutunu kullanabilirsiniz:

DELETE FROM Customers WHERE CustomerID = 1

Bu komut, “Customers” tablosunda “CustomerID” değeri 1 olan müşteri kaydını siler.

DELETE komutunu kullanırken, geçerli bir tablo adı ve koşul sağladığınızdan emin olmalısınız. Koşul, silme işleminin hangi kayıtlara uygulanacağını belirler. Koşul belirtmezseniz, DELETE komutu tablodaki tüm kayıtları siler.

SQL DELETE komutu, veritabanı sistemine bağlı olarak ek seçeneklerle kullanılabilir. Örneğin, bazı veritabanı sistemleri birleştirme (JOIN) işlemleriyle silme yapmanıza izin verirken, diğerleri alt sorgular veya tetikleyicilerle daha karmaşık silme işlemleri gerçekleştirebilir. Bu durumda, ilgili veritabanı sistemine özgü belgelere başvurmanız önemlidir.

Yunus Emre Altay
Yunus Emre Altayhttp://yunusemrealtay.com.tr
Biz, yenilikçi çözümler ve dijital dönüşüm süreçlerinde uzmanlaşmış olarak, web, mobil ve masaüstü yazılımlar geliştiriyor ve işletmelerinizi geleceğe taşıyoruz. Analizlerimizi sıkı çalışması ve deneyimi ile, size özel çözüm önerileri sunarak iş süreçlerinizi optimize etmeye odaklanıyoruz
RELATED ARTICLES
- Reklam Alanı -

En Popüler

Son Yorumlar