Perşembe, Haziran 13, 2024
Sanal Gündem
Ana SayfaKodlamaJavaJava Static Kullanımı

Java Static Kullanımı

Java’da “static” anahtar kelimesi, bir sınıfa veya metoda ait olduğunu belirtmek için kullanılır. “static” kelimesiyle tanımlanan elemanlar sınıfa bağlıdır ve herhangi bir örneğe ihtiyaç duymadan doğrudan sınıf üzerinden erişilebilirler. İşte “static” kullanımının bazı örnekleri:

  1. Static Değişkenler: Bir değişkeni “static” olarak tanımlarsanız, bu değişken sınıfa ait olur ve tüm sınıf örnekleri arasında paylaşılır. “static” değişkenler, sınıf seviyesinde depolanır ve tüm örnekler tarafından erişilebilir.
public class MyClass {
    static int myStaticVariable;
}

Bu örnekte, “myStaticVariable” adında bir “static” değişken tanımlanmıştır. Bu değişkene sınıf adıyla erişilebilir: MyClass.myStaticVariable.

  1. Static Metotlar: Bir metodu “static” olarak tanımlarsanız, bu metot sınıfa ait olur ve doğrudan sınıf adıyla çağrılabilir. “static” metotlar, sınıf düzeyinde bir işlemi gerçekleştirmek için kullanılır ve bir örneğe bağlı olmadan çağrılabilir.
public class MyClass {
    static void myStaticMethod() {
        // kod bloğu
    }
}

Bu örnekte, “myStaticMethod” adında bir “static” metot tanımlanmıştır. Bu metoda sınıf adıyla erişilebilir: MyClass.myStaticMethod().

  1. Static Bloklar: Bir sınıf içinde “static” bloklar tanımlayabilirsiniz. “static” bloklar, sınıf yüklendiğinde sadece bir kez çalışan kod bloklarıdır. Sınıfın başlatılması sırasında kullanışlı bir başlatma işlemi yapmak için kullanılabilir.
public class MyClass {
    static {
        // kod bloğu
    }
}

Bu örnekte, “static” blok tanımlanmıştır ve sınıf yüklendiğinde çalışır. Bu bloğa özel başlatma işlemleri veya sınıf değişkenlerinin başlangıç değerleri atanabilir.

“static” kullanımı, sınıf düzeyinde verilerin ve metotların paylaşılmasını sağlar. “static” değişkenler, tüm örnekler arasında aynı değeri paylaşırken, “static” metotlar örnek oluşturmadan çağrılabilir. “static” bloklar da sınıf yüklendiğinde bir kez çalıştırılarak başlatma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu şekilde, “static” kullanarak daha modüler ve verimli kod yazabilirsiniz.

Yunus Emre Altay
Yunus Emre Altayhttp://yunusemrealtay.com.tr
Biz, yenilikçi çözümler ve dijital dönüşüm süreçlerinde uzmanlaşmış olarak, web, mobil ve masaüstü yazılımlar geliştiriyor ve işletmelerinizi geleceğe taşıyoruz. Analizlerimizi sıkı çalışması ve deneyimi ile, size özel çözüm önerileri sunarak iş süreçlerinizi optimize etmeye odaklanıyoruz
RELATED ARTICLES
- Reklam Alanı -

En Popüler

Son Yorumlar