Cuma, Temmuz 12, 2024
Sanal Gündem
Ana SayfaKodlamaFlutterFlutter PopupMenuButton ve Özellikleri

Flutter PopupMenuButton ve Özellikleri

Flutter’da PopupMenuButton, kullanıcıya bir açılır menüyü tetikleme ve seçenekler arasından bir seçim yapma imkanı sağlayan bir bileşendir. PopupMenuButton, belirli bir tetikleyiciye bağlanabilir ve kullanıcı tetikleyiciye tıkladığında açılır bir menü görüntülenebilir. İşte Flutter’da PopupMenuButton ve bazı özellikleri:

 1. Tetikleyici: PopupMenuButton, açılır menünün tetiklenmesini sağlamak için bir tetikleyici gerektirir. Tetikleyici genellikle bir simge veya metin widget’ıdır ve icon veya child özellikleri kullanılarak belirlenebilir.

Örneğin:

PopupMenuButton<String>(
 icon: Icon(Icons.more_vert),
 itemBuilder: (context) => [
  PopupMenuItem(
   value: 'Option 1',
   child: Text('Seçenek 1'),
  ),
  PopupMenuItem(
   value: 'Option 2',
   child: Text('Seçenek 2'),
  ),
  PopupMenuItem(
   value: 'Option 3',
   child: Text('Seçenek 3'),
  ),
 ],
 onSelected: (value) {
  // Seçilen seçeneğe göre bir işlem yapma
 },
)
 1. Seçenekler Listesi: PopupMenuButton, itemBuilder özelliği kullanılarak bir seçenek listesi oluşturur. Bu özelliğe bir işlev atanır ve bu işlev, bir liste döndürmelidir. Her bir liste öğesi PopupMenuItem widget’ı kullanılarak belirtilir.
 2. Seçenek İşleme: PopupMenuButton, onSelected özelliği kullanılarak seçilen seçenekle ilgili bir işlem yapmak için bir geri çağırma işleviyle birlikte gelir. Kullanıcı bir seçenek seçtiğinde, bu geri çağırma işlevi tetiklenir ve seçilen değeri alır.
 3. Stil: PopupMenuButton’ın görünümü, icon ve offset özellikleri kullanılarak özelleştirilebilir. icon özelliği, tetikleyici simgesini belirlerken, offset özelliği açılır menünün yerleşimini ayarlamak için kullanılır.
 4. Sınırlı Genişlik: PopupMenuButton, varsayılan olarak içeriğine uygun genişlikte görüntülenir. Ancak, isterseniz child özelliğini kullanarak PopupMenuButton’ın içeriğini belirleyebilir ve açılır menünün genişliğini sınırlayabilirsiniz.

Bu, PopupMenuButton’un bazı özelliklerini içeren temel bir genel bakıştır. Flutter, bu bileşeni daha fazla özelleştirme seçeneği sunarak, görünüm ve işlevsellik açısından ihtiyaçlarınıza uygun olarak özelleştirmenizi sağlar.

Yunus Emre Altay
Yunus Emre Altayhttp://yunusemrealtay.com.tr
Biz, yenilikçi çözümler ve dijital dönüşüm süreçlerinde uzmanlaşmış olarak, web, mobil ve masaüstü yazılımlar geliştiriyor ve işletmelerinizi geleceğe taşıyoruz. Analizlerimizi sıkı çalışması ve deneyimi ile, size özel çözüm önerileri sunarak iş süreçlerinizi optimize etmeye odaklanıyoruz
RELATED ARTICLES
- Reklam Alanı -

En Popüler

PHP Nedir?

Java Nedir?

Son Yorumlar